Bilinçli Sedasyon Nedir

bilincli-sedasyon

Bilinçli sedasyon, bir ilacın veya ilaçların kullanımının, merkezi sinir sisteminin (CNS) uyuşma ve uyku halini harekete geçiren, tedavinin yapılmasını sağlayan, ancak sedasyon sırasında hasta ile sözlü temanın korunduğu bir tekniktir. cerrahi işlem süresince hasta hekimle koperasyon içerisindedir. Bu bir genel anestezi degildir, hastane ya da ameliyathanede gerek olmadan diş hekimi muayenehanesinde uygulanabilir. Hasta, hekimden aldığı komutları yerine getirebilir.

Bilinçli yani hastanın tam uyutulmadığı, doktoru ile konuşabildiği durumdaki sedasyon işlemi kısa süren girişimler için tercih edilmektedir. Anestezi doktorunun yakın gözleminde başarılı sonuçlar alınmaktadır. Bilinçli Sedasyon uygulanacak hastanın eğer kalp, akciğer, böbrek gibi hayati organlarında bir sorunu, kullandığı ilaçlar, yandaş hastalıkları varsa işlemden önce mutlaka bu konuda anestezi doktoruna bilgi vermelidir.

Bilinçli sedasyonda hastaların ağrılarının dindiğini, tedavi sürecini hatırlamadıklarını ve yapılan işlemlerin hastalarda kötü bir hatıra değil iyi bir anı bıraktığı ifade edilirken, karanlıktan, diş çekiminden korkan ve alışmadığı çevrede işlem yapılan çocuklarla erişkinlerin işlemi kabulü ve korkmaması için anestezist tarafından yapılan bilinçli sedasyonun bir lüks değil ihtiyaç olduğu bilinmekte.

Bilinçli sedasyon yöntemi için hastaların işlem öncesi mutlaka aç olmaları gerektiği, iyi bir hazırlık, monitorizasyon ve uygun ilaç kullanımı ile hastanın konforunun arttığı işlemin hafızalarda kötü bir hatıra olarak kalmadığı belirtilirken, bilinçli sedasyon kontrendikasyonu olmayan, aç olan, damaryolu açılmış olan, çocuk-erişkin herkese uygulanabileceği artık bilinen bir durum. Duruma göre ağızdan, rektal, damardan veya kasa enjeksiyon ile verilen ilaç sayesinde hasta kısa süre içinde uyku moduna girer. Ancak mutlaka anestezi doktoru tarafından işlem esnasında hastanın yakın takibi yapılmalıdır.

Bilinci yerinde olan bu tür hastalar her türlü komutu yerine getirebilir. Fakat ağrı, korku, endişe hissetmez. Girişimsel işlemi yapacak doktor da daha konforlu ve rahat çalışır. Bilinçli sedasyon tüm dünyada artarak talep edilen bir uygulama olmakta hastanın stresini azalttığı gibi hasta memnuniyetini de artırmaktadır.