Destekleyici ve Pekiştirici Ortodonti Tedavisi

Destekleyici – Pekiştirici Ortodonti Tedavisi

Tekrarlamakta fayda var. Ortodonti bilim dalı, genel anlamda çene ve ağız yapısı ile ilgili anomalilerin (sakatlık, bozukluk, eğrilik vb.) düzeltilmesini kapsamaktadır. Yani, diş çapraşıklıklarının düzeltilmesi, çene simetrisinin doğru şekle getirilmesi, çeşitli problemlerin giderilmesi gibi uygulamalar, bu kapsamda değerlendirilmektedir. Estetik ve güzellik kavramlarının bu denli önemli olduğu günümüzde de, bu tip uygulamalar ve tedavi yöntemleri oldukça önem kazanmıştır.

Ortodonti Tedavisi

Ortodonti bilim dalı, teşhis süreci ve tedavi uygulamaları, bütünü ile sağlık ve dış görünüm temelleri üzerinde yükselmektedir. Sağlık açısından sıkıntı yaşamak istemeyen, gelecekte ya da o anda çeşitli durumlardan muzdarip olmak istemeyen tüm bireyler, diledikleri zaman ortodonti uzmanlarına görünerek bir kontrol işlemine tabi tutulabilmektedirler. Buradan hareketle, gerek sağlık açısından, gerek ise estetik açıdan tedavi olmak isteyen tüm hastalar, bu teşhis ve tedavi süreçlerini de sürdürebilmektedirler.

Destekleyici Ortodonti

Ortodonti Tedavisi, hastanın durumuna göre haftalar süren bir süreci temsil etmektedir. Bu süreç içinde, gerektiğinde ek işlemler ve yan kontroller gerekebilmektedir. Destekleyici Ortodonti işlemleri ise, işte tam da bu noktada oldukça önem kazanmaktadır.

Çünkü ortodonti tedavi süreci ne kadar düzgün ve normal yapılırsa yapılsın, devamındaki kontrol ve ek işlem süreçleri mutlak suretle doğru şekilde yönetilmeli ve muhakkak bu işlemler takip edilmelidir. Bu sayede, destekleyici ortodonti uygulamaları kritik bir noktayı tutmaktadır.

Pekiştirici Ortodonti

Ortodonti tedavi sürecinin içinde yer alan destekleyici faaliyetlerden bağımsız olarak, Pekiştirici Ortodonti tedavi süreçleri de olmazsa olmaz bir bölümü oluşturmaktadır. Bilindiği üzere ağız, çene ve diş sağlığı, oldukça zor ve sıkıntılı bir tedavi programı dahilinde çeşitli müdahalelere maruz kalınması ile pozitif bir etkilenme durumu yaşamaktadır.

İşte tam da bu doğrultuda, bu denli zor ve meşakkatli tedavilerin peşinde, pekiştirici uygulamaların olması şarttır. Özellikle sonradan maruz kalınan malocclusions görüntülerin (diş bozukluklarının)  giderilmesi sırasında ve sonrasında, çene ve ağız yapısının takibi çok önemlidir.

Tedavi sonrası gerektiğinde, ortodonti uzmanı hastayı çağırarak çeşitli ek işlemlerde de bulunabilmektedir. Bu şekilde, hem hasta yakından izlenmiş olur, hem de hastanın ihtiyaç duyduğu müdahaleler zamanında uygulanarak oldukça önemli bir süreç başarı ile idare edilmiş olmaktadır.

Destekleyici ve pekiştirici ortodonti tedavileri, tıpkı ortodonti tedavisinin asıl bölümünü oluşturan işlemler gibi, hayati öneme sahip uygulamalardan oluşmaktadır. Tıpkı, bozuk bir aletin tamirinin ardından, periyodik olarak kontrol ve bakım çalışmalarının aksatılmamasındaki doğruluk gibi; ortodonti tedavisinin akabinde de, belirli aralıklarla ortodonti uzmanına görünmek ve gerekli ek uygulamaları yaptırmak çok önemlidir.

Bu sayede, yapılan işlemler ve uygulamalar boşa gitmeyeceği gibi, sağlıklı bir diş yapısı, yine sağlıklı bir diş eti bütünü, çene doğruluğu ve yüz simetri düzgünlüğü de kusursuz şekilde elde edilmiş olmaktadır.

Diş ve çene yapısı, doğrudan diğer vücut sistemlerini de etkilemekteyken, bu durumun bir de psikolojik boyutu bulunmaktadır. Uzun ve yorucu işlemler ile, gerek doğuştan gelen, gerek daha sonradan sahip olunan bir takım sıkıntılı durumların giderilmesinin ardından, bu işlemleri pekiştirmek ve ileriki zamanda tekrar tekrar aynı sorunları yaşamamak için, destekleyici ortodonti tedavileri ve pekiştirici ortodonti uygulamaları ciddi anlamda önemli birer işlemler bütününü oluşturmaktadır.

Kullanılan araçların steril, uzmanların hassas ve uygulamaların titiz şekilde olduğu ortodonti tedavilerinde, tedavi sonrasındaki en önemli adımlar, kontrol ve destek süreçlerini ortaya çıkardığı için, söz konusu işlemler kesinlikle aksatılmamalı ve yabana atılmamalıdır.

Sağlıklı gülüşler, özendiren bir çene güzelliği ile birlikte, harika bir yüz simetrisine sahip olmak; tüm bunların yanında da özgüven olarak kendini iyi hissetmek isteyen tüm bireyler, hemen ortodonti adına bir kontrolden geçmelidirler.