Diş Kırıldıysa Ne Yapılmalı

Diş Kırılması Durumunda Yapılması Gereken Nedir

Konumuz çok önemli. Zira diş kırılmaları sorununu en çok yaşayan grup okul çağındaki çocuklar oluyor. Okuldaki koşturmalı oyunlarda çarpmanın sonucunda yaşanan kazalar, spor yaralanmaları ve kavga birçok çocuğun dişin de kırılmaya neden olmaktadır. Hem aile hem de çocuk için can sıkıcı olan bu kazalar genellikle erkek çocuklarında daha fazla meydana geliyor. Bu  konu ile ilgili olarak gerek bilgilendirme gerekse tavsiye niteliğinde makale hazırladık.

Diş Kırıldıysa Ne Yapılmalı?

Özellikle öğrencilik zamanındaki çocuklarda meydana gelen yaralanma sonucunda darbenin şiddetine göre dişlerde oluşan hasarda farklı olmaktadır. Travma sonrası dişlerde gevşeme, gömülme, sallanma, çatlama olabilir. Bazen de dişler köküyle birlikte tamamen yerinden çıkabilir. Bu tür bir durumda kesinlikle panik yapmamak çok önemlidir.

Köküyle yerinden çıkmış olan dişi kurtarma şansı daha fazladır. Özellikle çocuk kalıcı diş döneminde ise ki bu 6 yaş ve sonrası demek bu durumda dişlerde kırık varsa kırık parçayı bulmak tedavi sırasında önemli olacaktır. Kökünden çıkan dişin saklama koşulu asla kuru bir peçete olmamalıdır. Bu durumda dişin ideal taşıma ortamı ağız içidir.

Eğer dişler köküyle birlikte yerinden fırlamışsa yapılması gereken dişin kök yüzeyine dokunmadan dişi su ile yıkamaktır. Diş dezenfekte edildikten sonra yerine yerleştirilip çocuğa gazlı bez ısırtılarak vakit kaybetmeden diş hekimine başvurulmalıdır. Ancak bu yöntemde dişin yutulma riski olduğu için dişin su ya da süt içine konarak korunması tercih edilir.

Diş Kırıldığında Kendi Kendine Yapılacak İlk Müdahale

Panik yapmadan evde uygulanabilecek acil tedavi işlemleri sonucun daha iyi olmasını sağlayacaktır. Yapılacakları şöyle sıralayabiliriz;

  • Öncelikle yaralı bölgeyi ılık suyla yıkayın.
  • Eğer diş yaralanma nedeniyle kırıldıysa kanamayı azaltmak için yüze soğuk kompres buz uygulayın.
  • Çatlak yada kırık dişlerin mümkün olan en kısa sürede onarılması için süratle bir diş hekimine başvurun.
  • Şişme oluştuysa, azaltmak için soğuk kompres uygulayın
  • Eğer diş yerinden çıktıysa dişi hemen ılık suyla yıkayarak temizleyin.
  • Yapılabiliyorsa düşen diş yerine tekrar yerleştirin ya da dişi süt, tükürük veya soğuk su içine koyarak süratle diş hekimine başvurun.

Diş Kırılmasında Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Özellikle çocuğun ön dişlerinin kırılması ciddi bir sorundur. Zira çiğneme fonksiyonu, konuşma ve psikolojik gelişimi açısından bu çok önemlidir. Travmanın oluşturduğu etkiye göre kırılan dişlere yapılan müdahalede farklı olmaktadır. Gelişen teknoloji sayesinde diş kırılmasında tedavi yöntemleri eskiye oranla çok daha kolay. Yeni yapıştırma teknikleri dişlerin eski görünümüne kavuşmasına yardımcı oluyor. Kırılan parça mevcutsa, yapıştırma işlemi uygulanarak diş eski yapısına kavuşturulabilir.

Kırık parçanın olmaması durumunda estetik dolgu ile hasarlı bölgenin tedavisi hemen yapılır. Tedaviyi takiben ilaç desteği verilmiş ise ilaçların düzenli kullanılması gereklidir.

Bu tip travmalarda ilk etapta bakıldığında gözle görülen bir hasar olmayabilir. Çarpma ve darbe sonucu meydana gelen hasar aylar sonra eklemde yaralanmalar ve kırıklar şeklinde karşımıza çıkabilir. Bu gibi sonuçlarla karşılaşmamak için travma sonrası çocuğunuzu mutlaka bir diş hekime götürüp detaylı muayenesi yaptırılmalıdır.