Kapaklı Braket Tedavisi

Kapaklı Braket Tedavisi ve Fiyatları

Damon sistem olarak adlandırdığımız kapaklı braketler teknolojinin bize sunmuş olduğu en son sistemlerden olup ortodonti uzmanları için adeta bir kurtuluş olmuştur. Damon braket sistemine kapaklı braketler dense de literatürde sürtünmesiz sistem olarak da adlandırılmaktadır.

Dişlerin ön yüzeyinden yapılan sabit tedaviler diş hareketlerinin kontrolünün sağlanması bakımından genellikle tercih edilen tedavi yöntemlerindendir. Sabit tedavi dediğimiz ortodontik tedavilerde görevi, dişlerin üzerine ayrı ayrı yapıştırılan braketler ve teller üstlenmektedirler (teller: braketlerin içerisinde bulunan oluktan geçen tellerdir).

Önceden beri uygulanan klasik sistemlerde braketlerde braket üzerine tellerin bağlanması için ya küçük ince renkli tellerden ya da şeffaf lastiklerden yardım alınmaktaydı. Ancak bu tel veya lastikler çok sürtünme oluşturduğu için dişlerin hareketi yavaş gerçekleşmektedir.

Ayrıca sürtünme dolayısıyla yanaklarda, dudaklarda ve damaklarda ciddi tahrişler olmakta ve yaralanmalara sebebiyet vermektedir. Lastikler de bir takım bakteri oluşumuna diş çürümesine ve bir takım ağız içi sağlık sorunlarına ortam oluşturması düşünüldüğünde, ağız içinin en hassas olduğu bir tedavi aşamasında biraz hijyen açısından sakıncalı görülmektedir.

Ortodonti kapaklı braketlerde tasarım olarak özel kilit mekanizması ile donanmıştır. Bu donanım sayesinde teller özel tasarım braket oluğu içerisine bağlanır. Böylece ekstra tel veya lastik kullanmaya gere duyulmaz.

Ayrıca bu tasarımda kullanılan ark telleri, çok az miktarda güç uyguladığından sürtünme en az seviyeye indirilir. Böylece diş hareketlerinde yavaşlama olmaz. Dudaklar, yanaklar ve damaklarda ise tahribat minimum seviyededir. Kısacası, kapaklı diş teli diğer klasik diş telleri ile kıyas edildiğinde daha konforlu ve daha kısa sürede sonuçlanan bir tedavi süreci sağlamaktadır.

Kapaklı braketlerin faydalarını şöyle sıralayabiliriz;

  • Hijyenik açıdan daha steril aynı zamanda kullanımı ve bakımı daha kolaydır.
  • Tedavi aşamasında randevu seansları diğer klasik braketler ile ortodonti tedavilerinde 4 haftada bir oluşturulmaktayken kapaklı braketle ortodonti tedavisinde 6 haftada bir gelmek yeterli olabilmektedir.
  • Tedavi süreci diğer kalsik braket yöntemine göre daha kısa sürede sonuçlanmaktadır.
  • Seans süresi diğer tedavilere göre daha kısadır.
  • Kapaklı braket tedavisinin en önemli faydası sürtünmesiz oluşudur. Bu sistem sayesinde tedavi diğer klasik braket tedavilerine göre çok daha kısa sürede bitmektedir. Bunun nedeni dişlerin hareketinin hızıdır. Dişler klasik braket tedavi uygulamasında çok yavaş hareket ederken, kapaklı braket uygulamasında çok daha hızlı hareket etmektedir.
  • Damaklarda, iç dudakta ve iç yanak kısmında tahribat oluşmaması yara oluşmasına sebebiyet vermemesi
  • Ağız içi bakımının kolay olması

Kapaklı braket çeşitleri nelerdir?

Kapaklı Safir Braketler

Teknolojinin estetik olarak geldiği son noktadır. Cam safir braketler gelmiş geçmiş en estetik braketlerdir.

Kapaklı Metal Braketler

Kapaklı metal braketler adından da anlaşılacağı üzere metal alaşımlı braket modelleridir.

Kapaklı şeffaf braketler

Estetik bir görünüm sağlaması nedeniyle tercih edilmekte olan braketlerdir. Kullanımına hasta ve ortodonti uzmanı birlikte karar verirler.

Kapaklı braket fiyatları pahalı mıdır?

Kapaklı braket fiyatları klasik braket uygulamaları ile mukayese edildiğinde arada çok büyük fiyat farklılıklarının olmadığı görülmektedir. Zaten kapaklı braketlerin konfor ve tedavi sürecindeki hız söz konusu olunca fiyatlar hasta tarafından hiç göze gelmemektedir.

Ortodonti diş tedavileri arasında komplikasyonsuz sağlam ortodontik olarak en güvenilir tedavi çeşidi olduğundan sıkça tercih edilmektedir. Kapaklı diş teli fiyatları, diğer tedavi yöntemlerine göre klasik diş teli tedavisinden sonra en uygun olanıdır. Fiyatları diğer bütün diş tedavilerinde olduğu gibi hekimin kendisi hasta ile karşılıklı görüşmede belirler.