Ortodontik Sorunlar Neden Kaynaklanmaktadır?

Ortodontik sorunların çeşitli nedenleri vardır. Bunları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • Erken diş kayıpları veya çekimleri: Süt dişleri, yerlerine gelecek daimi dişlere kılavuzluk görevi görürler. Daimi dişlerin düzgün çıkması için süt dişlerinin korunması gerekir. Bunun için süt dişlerinde görülen çürükler tedavi edilmeli, geçici diş düşüncesiyle çekilmemelidir.
  • Çocuklarda görülen parmak emme, dil emme, dudak emme, diş sıkma, uzun süre emzik kullanma gibi alışkanlıklar.
  • İri geniz eti ve bademcik rahatsızlıkları gibi Kulakburunboğaz problemleri. (Bu rahatsızlıklar ağızdan nefes almaya neden olur ve çene kemiklerinin düzgün gelişimini engelleyebilir).
  • Yetersiz ağız bakımı.
  • Kemik ve iskelet yapısı bozuklukları.
  • Travma ve yaralanmalar.
  • Genetik yatkınlık.

Çok sayıda ortodonti sorunundan bahsetmek mümkündür. Ortodontik problemleri 2 grupta sınıflayabiliriz

1- Dişlere bağlı olanlar

2- İskelet yapısından kaynaklananlar

Dişlerin yapı ve çıkışlarıyla ilgili olan problemler dişin çene üzerindeki yerleşimindeki probleme bağlı olarak şekillenir. Bu tür sorunların tedavisi nispeten kolaydır. Braket ve teller ile tedavi edilir. Dişler istenen konumlarına getirilir. Bu tedavide bir yaş sınırı da yoktur, ileri yaşlarda da yapılabilir.

Çene kemikleri ve çene ekleminden kaynaklanan sorunlar iskelet yapısından kaynaklananlar sorunlar sınıfında yer alır. Alt çenenin tek veya çift taraflı olarak gelişme geriliği, alt çenenin üst çeneye göre kısa olması (mandibular hipoplazi), alt çenenin fazla büyük olması (mandibular hipoplazi), alt çenede darlık (mandibular darlık), üst çene darlığı (maksiller darlık), orta yüz bölgesinde gelişim geriliği, üst çene arkının kısalığı bu grup sorunlardandır.

Bu tür problemlerin tedavisi daha zordur. Bazı ağız içi ve ağış dışı apareyler ile tedavi edilebileceği gibi bazı durumlarda çene ameliyatları da (ortognatik cerrahi) gerekebilir. Diğer taraftan bu tür problemi olanlarda tedavi için kemik gelişiminin henüz tamamlanmamış olması gerekir. İskelet yapısından kaynaklananlar sorunların tedavisi için ideal yaş aralığı 12-16 yaşlar aralığıdır.