Ramazanda Ağız ve Diş Bakımı

diş bakımı

Ramazan ayındayız. Kuşkusuz her dönem ağız ve diş bakımı özel ilgi isteyen bir davranış. Uzun süre aç kalmak ağız kokusuna sebep olabiliyor.  Peki oruç tutarken ağız kokusu oluşmaması için neler yapmalıyız? Diş temizliği ağız kokusunu azaltır mı? Bütün bunları inceleyelim ve önerilerimizi sıralayalaım;

  • Dişlerinizin yüzeylerindeki plak tabakasını temizleyin. Özellikle sahur yemeğinizi yedikten sonra mutlaka dişlerinizi standart ve doğru bir şekilde fırçalayarak dişlerinizin üzerindeki yapışkan plakanın kalkmasını sağlayın.  Bu plakların temizlenmesi ağız kokusunu önlemede oldukça etkilidir.
  • Ağzınızın Kokmaması için Sahurda Dilinizide Fırçalayın. Bu şekilde yaptığınızda dil üzerinde biriken yemek artıklarıda temizlenecek böylece koku oluşumu en az seviyeye inmiş olacaktır.
  • Mutlaka diş taşlarınızı diş hekiminize iyi seviyede temizlettirin. Unutmayın diştaşları yaygın dişeti iltihapları ve ağız kokusunun en önemli ve başta gelen sebeblerinden biridir.
  • Düzenli olarak mutlaka diş ipi kullanın.  Bazı bölümlere diş fırçası ile ulaşamayabilirsiniz. Bu durumda bu bölgelerde yiyecek artıkları birikecek ve sonraki zamanlarda kokuya sebep olacaktır.  Dişlerin arasına giren yiyecek artıklarını temizlemek için diş ipi kullanmanız oldukça önemli.
  • Düzenli olarak yirmi yaş dişlerinizi kontrol ettirin. Yirmi yaş dişlerinin tam çıkamadığı durumlarda diş ile et arasında yiyecek artıkları birikmekte ve kokuya sebep olmaktadır.
  • Diş bakımınıza özen gösterin ve çürük dişlerinizin mutlaka dolgusunu yaptırın. Unutmayın çürük dişlerin oluşturduğu boşluklara doluşan ve burada biriken yemek artıklarıda ciddi kokuya sebep olmaktadır.
  • Dişlerinizde problem olmaması ve ağız kokusu meydana gelmemesi için sahurda yediğiniz yiyeceklere mutlaka dikkat edin. Özellikle dişlerden temizlenmesi zor yapışkan özellikli örneğin çikolata, lokum tarzı besinler tüketmemeye oldukça özen gösterin.
  • Mutlaka köprü yada protez altını temizleyin. Köprü veya protez kullanıyorsanız altlarına doluşabilecek yiyecek artıklarını özel diş arası fırçaları kullanarak mutlaka temizlemelisiniz.