Sedasyon Kimler İçin Uygundur

sedasyon-kimlere-yapilir

Kısaca şöyle diyebiliriz diş hekimi ve iğne korkusu olan herkes için oldukça etkili ve uygun bir yöntemdir. Yeni doğan bebekten ileri yaşta erişkin bir bireye kadar geniş bir yaş grubundaki tüm bireylere güvenle uygulanabilir. Özellikle çocuklarda kullanım sıklığı giderek artmaktadır.  Şunu net olarak biliyoruz. Sedasyon uygulamasının güvenli bir şekilde yapılabilmesi için hastanın tedavi başlamadan iki saat öncesinde yeme içmeyi bırakması gerekir.

Sedasyon operasyonu damardan sedasyon ilaçları verilerek veya ağızdan ilaç/şurup içilmesi sağlanarak uygulanan bir yöntem olmakla birlikte bazen anestezi gazları bir yüz maskesi yardımıyla solutularak da uygulanabilir. Sedasyon uygulanması sırasında kandaki oksijen düzeyi, kalp hızı ve kan basıncı doktor tarafından sürekli takip edilir, gerekirse oksijen maskesi ile oksijen verilir. Uygulamanın yanı sıra sedasyonun kişiden uzaklaştırılması da önem arz etmektedir. Sedasyon, kişiden kontrollü bir şekilde uzaklaştırılır. Kişinin vücudunda sedasyon için kullanılmış olan kimyasalların etkisi giderek azalır ve yok olur.

 Sedasyon temel olara üç derinlikte değerlendirilir.

1 – Minimal Sedasyon

2. Hafif sedasyon( Bilinçli Sedasyon)

3 .Derin Sedasyon

Minimal Sedasyon(Anksiyolizis)

Düşük dozda anksiyolitik ilaçlar kullanılarak uygulanan metoda hastanın kaygılarının giderilmesi hızlı ve kolay olur. Hastanın solunum ve hareketlerinin takibi gerekmez.

Bilinçli Sedasyon

Koruyucu reflekslerin baskılanmadığı, hastanın havayolunu bağımsız olarak kontrol edilebildiği fiziksel uyarılara ve ‘ağzını aç’ gibi komutlara cevap verebildiği bilincin kontrollü olarak baskılanması durumudur. Kullanılan ilaçlar;

1 – ağızdan

2 – rektal yoldan

3 – damar içi yoldan

4 – inhalasyon yoluyla verilerek sedasyon sağlanır.

Derin Sedasyon

Kısmen ya da tamamen reflekslerin baskılandığı, aynı zamanda bilincin de kontrollü olarak baskılandığı durumdur. Ağrılı uyaranlara ve tekrar eden uyaranlara bir süreliğine cevap sınırlı veya yoktur.

Bu üç metod içinde durum aynıdır. Her üçünde de tüm yaş grubundaki bireyler için özel durumlar hariç güvenle uygulama yapılabilir.