Telsiz Ortodonti ( İnvisalign ) Tedavisi

Invisalign (Telsiz Ortodonti) nedir?

Teknolojik yenilikler ile birlikte ortodontik tedaviler de her geçen gün yeni yöntemler gelişmektedir. Son teknoloji tedavi yöntemlerinden biri de invisaling diş tedavisidir. İnvisaling kişiye özel tasarlanan şeffaf plaklar (aligner) ile dişlerdeki çapraşıklığı gidermek için tatbik edilen tel içermeyen bir ortodontik tedavi yöntemidir. İnvisalign diş tedavisinde kullanılan malzemeler şeffaftır ve hiçbir yan etkisi yoktur. Bu yöntemin en etkili yanı tedavinin uzun sürmesine rağmen dışardan hiç belli olmaması ve zahmetinin az olmasıdır.

Invisalign Telsiz Ortodonti Tedavisi Güvenli mi?

İnvisalign Telsiz Ortodonti Tedavisi evet, oldukça güvenlidir. Bir şey yerken içerken her hangi bir zarar vermez. Takması çıkarması kolay olduğu için sıkıntı çıkarmaz. Metalsiz bir aparat olduğu için diş ve diş etlerine zarar vermez. Oldukça güvenli olduğundan çocuk, genç ve yetişkinlerde kolaylıkla kullanabilmektedirler.

Diş Teli Olmadan Dişler Nasıl Hareket Ediyor?

Dişlerin nasıl bir şekil alması ve hangi pozisyonda olması isteniyorsa o pozisyona uygun birçok invisaling plaklar oluşturulur. Ayrı ayrı her bir plak hedefe 0.05 mm daha yakındır. Bu plaklar hedefe doğru hareket oluştururlar.  Her plak 15 gün takılır. 15 gün sonrasında diğer plaklara geçilerek hedefe ulaşılır.

Diş Hareketine Bağlı Olarak Şeffaf Plaklar Nasıl Üretilir?

Ordotontist hekimin hastanın ağzından ölçüleri alması ve alınan ölçüleri bilgisayarda tarama yöntemi ile 3 boyutlu olarak yansıtılır. Daha sonra bilgisayar simülasyonu ile dişler sanal ortamda hareket ettirilir. Bunun üzerine ayrı ayrı her bir 0.05 mm lik oynamaya göre plaklar üretilir.

Tedavi Sonrası Durumu, Tedavi Öncesinde Görebilir miyim?

Elbette görebilirsiniz. Teknolojik imkânlarla bu artık yapılabiliyor. Tedavi olmadan evvel tedavi sonrasında ki dişlerinizin aldığı şekli dişleriniz sanal ortama aktarıldıktan sonra görmeniz mümkündür.

İnvisalign Kimler İçin Uygun Bir Diş Tedavisi Yöntemidir?

İnvisalign ortodonti, hem gençler için hem de yetişkinler için uygun bir tedavidir. Ancak bu tedavinin uygun olup olmadığını hastaya mutlaka ortodontist hekimin söylemesi gerekmektedir. Bu nedenle hekiminizin dişlerinizi muayenesi sonucunda alacağı karar önemlidir. Çünkü hafif ve orta derecede diş çarpıklıklarını bu yöntemle tedavi etmek mümkündür.

Çocuklarda Invisalign Tedavisi Uygulanabiliyor mu?

Çocuklarda invisalign diş tedavisinin uygulanabilmesi için çocukların tüm süt dişlerini dökmüş olması, yerlerine kalıcı dişlerinin gelmiş ve oturmuş olması gerekmektedir. Böyle durumlarda ancak bu tedavi uygulanmaktadır. Buna göre çocukların tahminen 13 ile 14 yaşlarında olması gerekmektedir.

Invisalign Tedavisinin Avantajları, Faydaları Nelerdir?

  • Bu tedavinin en önemli avantajı güncel yaşamınızı negatif yönde etkilememektedir.
  • Ağız içerisinde hiç görülmediği için Invisalign gülüşleriniz problem olmaz gönül rahatlığı ile gülümseyebilirsiniz.
  • Dilediğinizde Invisalign plaklarınızı bir şeyler yerken, içerken, ya da ağız içi bakım yaparken çıkarabilirsiniz.
  • Tedavide her hangi bir metal kullanılmadığı ve bunun aksine plaklar, şeffaf ve yumuşak malzemelerden oluştuğu için dişlerinizi ve diş etlerinizi sıkmaz ve herhangi bir rahatsızlık oluşturmaz.
  • Her yaştan hastalara uygulanabilmektedir. Genç, yaşlı, yetişkin fark etmemektedir.

İnvisalign Tedavisi Sonrası Kontrollerin Sıklığı Nedir?

İnvisalign tedavisi sonrası kontroller 30 günde bir şeklinde olacaktır. Her kontrol sonunda hastaya 2 adet şeffaf plak teslim edilir. Yukarıda belirttiğimiz gibi şeffaf plaklar her 15 günde bir değişmektedir. Bu nedenle tedavi süresince ayda bir olan her kontrolde uzman ordotontist hastasına 2 adet plak vermektedir. Bu plakların üretim sayısı tedavinin süreceği süreyi de belirlemektedir. Buna misal verecek olursak size özel üretilen plak sayısı şayet 30 tane ise bu tedavinizin 15 ay sürmesi anlamına gelmektedir.

Şeffaf plakları ne kadar süre ile takmam lazım?

İnvisalign tedavisinde şeffaf plakları en az günde 20 saat kullanmalı ancak yemeklerde çıkarmalıdır. Şayet oldukça önemli organizasyonlarda yalnızca 1 ile 2 saatliğine çıkarılmasına izin vardır.

İnvisalign Tedavisinde Ağrı Yaşanır mı?

Ağıza giren herhangi bir yabancı cisimde bile rahatsızlık olabilmektedir. Şeffaf plakların ağıza ilk alındığı dönemlerde biraz sıkma birazda baskı hissedebilirsiniz. Fakat insan adapte olan, alışabilen bir varlık olduğu için bir müddet sonra duruma adapte olmakta ve hiç rahatsız olmamaktadır. Kendiliğinden bir müddet sonra dişler doğal karşılayacak ve rahatsızlık hissi oluşturmayacaktır. Bunun dışında bariz bir ağrı yoktur. Hissedilen sadece hafif bir baskıdır.

Bir şeyler içerken şeffaf plaklarımı çıkartmam gerekir mi?

Isı derecesi normal (ılık) olan içecekleri ve gıdaları yiyebilirsiniz. Ancak çok soğuk ve çok sıcak içecekler ve yiyecekleri yerken mutlaka çıkarmalısınız. Özellikle ısı değeri yüksek gıdaları tüketirken çıkarmanız önerilir. Zira şeffaf plaklar yüksek ısıda deforme olabilirler.

Invisalign Plakları Dışarıdan Farkedilir mi?

Invisalign diş plakları şeffaf oldukları için görünmezler. Dışarıdan fark edilmezler. Hatta hastalar kendileri bildirmedikçe çevrelerindeki kişilerin bunu anlamadıklarını şaşırarak belirtmektedirler.

Invisalign Diş Tedavisi Esnasında Konuşma Zorluğu Yaşanır mı?

Invisalign diş tedavisi esnasında ilk zamanlar kısa süreli zorlanma söz konusu olabilmektedir. Bir müddet sonra kişi plağa alışınca zorlanmayacaktır. Ancak bir yerlerde konuşmacı olarak bulunuyorsanız dilerseniz 1 -2 saatliğine plağınızı çıkarabilirsiniz.

Invisalign Diş Plaklarının Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Invisalign diş plaklarının bakımı oldukça basittir.  Her sabah ve akşam akan suyun altında diş plağınızı fırça yardımı ile yıkayabilirsiniz.

Invisalign Telsiz Ortodotik Tedavi Öncesi Neler Yapılması Gerekir?

İnvisalign (Tel kullanmadan diş düzeltme) tedavisine başlamadan evvel ağız içerisindeki tüm bakımlar yapılmalı, varsa çürüklerden kurtulmalı, hekim tarafından onaylanmış temiz ve sorunsuz bir ağız içine sahip olunmalıdır. Buna da ancak hekim karar vermektedir. Bazı durumlarda hekimler 20 yaş dişlerinin bile çekilmesini isteyebilmektedirler. Çünkü ölçü alındıktan sonra ağız içerisinde hiçbir değişiklik olmamalıdır. Şayet yapılabilecek implant, köprü gibi protetik uygulamalar var ise, bunlar Invisalign bitince yapılabilecek tedavilerdir.

Invisalign Tedavisi Sonrası Bir İşlem Yapılması Gerekiyor mu?

Tedavi bittikten sonra ister telli ortodontik tedavi olsun ister telsiz ortodonti tedavileri olsun bütün ortodonti tedavilerinde tedavi sonrası dişlerin iç kısmına ince “retainer” diye tabir ettiğimiz sabitleyiciler takılmaktadır. Bu teller dışardan hissedilmemektedirler. İnvisaling Diş Hareketlerinin durmasını ve geriye dönüş olmasını engeller. Süresini ise hekiminiz belirler.

Invisalign Pahalı Bir Tedavi mi?

Invisalign tedavisi diğer birçok diş tedavisi yöntemine kıyasla pahalı bir yöntem olarak düşünülebilir ancak sağladığı konfor, uygulama kolaylığı ve hiçbir yan etkisinin olmaması ayrıca tedavideki başarısı ile artık ülkemizde de yetişkinler tarafından sıkça tercih edilmektedir.

Invisalign Fiyatları Neye Göre Belirleniyor?

İnvisalign Fiyatları kişiye özeldir. Ağız yapısı, seans sayısı bütün bu belirleyici etkenlere uygun olarak diş hekiminiz size fiyat verecektir.